Цікавинки

Мовні цікавинки



                     Іменник
Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.
Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному „Словнику української мови” нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід  дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на 3 роди : чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Аристотель запропонувати замінити останній термін – „середній рід”.
Граматична дисциплінованість виявляється й у відмінках. Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає,що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив,що теоретично у мові могло б бути     216 різних відмінків.

     Походження назв деяких 
           числівників
Числівник – чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків.
За своїм походженням числівники тісно пов`язані з іменниками і прикметниками. Однак у процесі історичного розвитку мови вони втратили граматичні ознаки, властиві іменникам і прикметникам, перетворились на абстрактні найменування числових понять.
У середині ХVІІІ століття Михайло Ломоносов у своїй граматиці вперше назвав числівники особливою частиною мови. Такими вони є і до нашого часу. За частотою вживання серед інших частин мови посідають восьме місце.
Базою для творення числівників є дуже давні за своїм походженням прості числівники першого десятка.
Цікавою є історія виникнення назв деяких чисел. Учені, наприклад, вважають, що числівник «п'ять» походить від іменника «п'ясть» (рука), тобто трактуєть­ся як «п'ять пальців п'ясті».
Чи не найбільшою популярністю користується у людей число сім: сім днів тижня, сім чудес світу, у казках — сім господинь, семеро козенят, сім сестер. У чому ж причина? Виявляється, що число сім відповідає обся­гу короткотривалої пам'яті людини, тобто це та кіль­кість предметів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш-менш тривалий час.
У Вавилоні довершеним вважалось число дванадцять, а наступне — тринадцять — вважалося нещасливим, «чортова дюжина», тобто таке, що нічого доброго не віщує. У 1930 році в Англії декілька тисяч жителів Лон­дона підписали петицію, у якій висловили прохання до уряду зняти з будинків тринадцяті номери.
Числівник сорок спочатку був іменником, який мав значення «мішок». Це й справді був мішок, у який поміщалося рівно 40 шкірок соболів чи білок, бо саме стільки їх ішло на пошиття однієї шуби. Зшитий і запе­чатаний сорок із зазначеною кількістю шкірок за часів Київської Русі служив грошовою одиницею.
А ось історія виникнення числа мільйон. Коли венецій­ський купець XII століття Марко Поло повернувся додому після 24-річних мандрів, він багато розповідав про ті місця, де побував. Згадуючи про Китай, купець намагався описати багатства, якими володів монголь­ський хан Хадилай. Із цією метою він до слова «мілле», що означало «тисяча», додав суфікс збільшення -он-е. І вийшло «мілліоне», тобто «величезна тисяча», а через деякий час це слово стало позначати «тисячу тисяч».
Всі складені числівники утворились із давніших складних. Наприклад, числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти включно утворились від трьох окремих слів: числівника, що означає кількість одиниць, прий­менника на і числівника десять.
Перші цифри з'явились приблизно тоді ж, коли і перші букви. Слов'яни довгий час числа на письмі позначали буквами кириличного алфавіту.
Римляни запозичили цифри у своїх попередників — етрусків. Від римлян цифри перейшли до інших народів Європи і використовувались ними, аж поки на зміну їм не прийшли арабські цифри. Але римські цифри не зникли зовсім. І тепер часто ставлять їх на циферблатах годинників, позначають століття, порядкові номери фестивалів, спортивних ігор.
РЕБУСИ 100 рона  3 буна 100 ляр   пі 2 л   пі 100 лет


        Цікаве про прийменник
Прийменників у нашій мові не так вже й багато – близько 200 слів. Проте свою невелику кількість прийменники компенсують частотою вживання, адже за нею прийменник посідає четверте місце (після іменника, дієслова і займенника). Дев`ять прийменників (в(у), на, з, до, по, за, біля, із, про) входять до тридцятки найчастотніших слів, причому два з них стоять у списку на лідируючих позиціях: в(у) – на першому місці та прийменник на посідає четверте місце за частотою вживання.

Пазл "Частини мови", Пазл "Іменник, прикметник, дієслово"


Прадавні 7 чудес світу

  • 1.    Єгипетські піраміди
  • Найбільші з пірамід - Хеопса, Хефрена та Мікеріна - знаходяться в Ель-Гізі. Піраміди збудовано на лівому - західному березі Нілу (Захід - царство померлих). Найбільша з трьох - піраміда Хеопса. її висота спочатку була 147 м, а довжина сторони основи - 232 м. Для її спорудження використали 2 млн. 300 тис. величезних кам'яних блоків, середня вага яких становить 2,5 т. Піраміди було облицьовано відполірованими плитами з білого вапняку, а їх вершини були вкриті мідними листами, які сяяли на сонці. Всі піраміди точно зорієнтовані за сторонами світу.
  • 2. Сади Семіраміди
  • Вавілонський цар Навуходоносор II (605-562 до н.е.), наказав збудувати ці сади для своєї коханої дружини - мідійської царівни. Вони були розташовані на широкій 4-ох ярусній башті. Платформи терас було складено з кам'яних плит, вкритих шаром очерету та залитих асфальтом. Далі розміщувалися два шари цегли, з'єднані гіпсом та свинцевими плитами, які не пропускали воду в нижні поверхи. Всю цю споруду було вкрито товстим шаром землі, на якому можна було висаджувати дерева. Кожного дня тисячі рабів качали воду з глибоких колодязів на вершину в численні канали, звідки вона стікала на нижні тераси.                                          
  • 3. Храм Артеміди
  • 21 липня 356 до н.е. храм Артеміди Ефеської, головна святиня малоазійських греків,
  • було спалено Геростратом - здійснилося блюзнірство, яке вразило весь елінський світ.
  • Храм займав дуже велику площу - 110 х 55 м, висота колон (їх було 127) була
  • грандіозною - близько 18 м, покрівлю Артемісіона було вкрито мармуровою черепицею.
  • Одними з визначних пам'яток споруди були 36 колон, прикрашених в основі рельєфами майже в людський зріст. У 1869
  • році в результаті розкопок, які почав англійський археолог Дж. Т. Вуд, на місці святилища, знайшли опорну плиту та
  • численні пожертвування в храм.
  • 4. Статуя Зевса
  • Статуя знаходилась у культовому центрі Олімпійського святилища - храмі Зевса, в священному гаї Альтіс. її висота сягала 17 м. Відкриті частини тіла статуї було викладено пластинами з слонової кістки, одежа відлита з золота, а основа була дерев'яною. З золота та слонової кістки було зроблено дуже коштовний трон Зевса. Бильце, підлокотники та підніжжя прикрашали золоті зображення богів Олімпу. Нижні стінки трону покривали
  • малюнки Панена, а ніжки трону - зображення танцюючих Нік. Ноги Зевса були взуті в золоті сандалії та спиралися на
  • ослінчик, прикрашений золотими левами.
  • 5. Мавзолей в Галікарнасі
  • Поховання царя Карії Мавсола (помер у 353 до н.е.). Ця будова оригінально поєднувала в
  • собі східну ступінчасту піраміду та грецький іонічний периптер. Мавзолей був відомий не
  • тільки завдяки величі архітектури, але й зібранням скульптур - цоколь піраміди
  • прикрашали рельєфи, виготовлені найславетнішими скульпторамиIV ст до н.е. Майже
  • недоторканим мавзолей простояв 1800 років. У 1857 році англійським археологом Ч. Т. Ньютоном під час розкопок замку св.
  • Петра на Егейському морі (сучасний Бодрум в Турції) було знайдено рельєфні плити з цоколя поховання.
  • 6. Александрійський маяк
  • Александрійський маяк - єдине з Семи Чудес Древнього світу яке мало не тільки архітектурну елегантність, але й практичну функцію. Він знаходився на острові Фарос та гарантував мореплавцям безпечне повернення у Велику Гавань. А ще він був найвищою спорудою на Землі - його висота складала 135 метрів. Будівельником цього чуда техніки, першого та єдиного у всьому грецькому світі маяка величних розмірів був Сострат Книдський. На одній з плит Сострат викарбував напис: «Сострат, син Дексифона, присвятив богам-визволителям заради мореплавців».
  • 7. Колос Родоський

  • Гігантська статуя Геліоса роботи скульптора Хареса на острові Родос. Збудований за кошти, отримані мешканцями Родоса після продажу осадних машин греків Деметрія і Поліоркета, які намагалися підкорити цей острів у 305 до н.е. За легендою Геліос, сонячний бог, був творцем цього острова - він виніс його на своїх руках з морської глибини. Статуя бога височила прямо при вході до гавані Родоса. її було видно з сусідніх островів. Вона була близько 35 м заввишки. Створення бронзового гіганта тривало близько 12 років, а простояв він лише 56 років.





  • Солодкі факти про цукерки
  • 
  • Колись цукерки вважалися ліками і навіть перекладалися з латинської як «готове зілля». В Стародавньому Єгипті солодощі робили з меду і фініків, древні римляни додавали до меду горіхи, кунжут і макові зерна. Наші предки ласували затверділим кленовим сиропом. Цукерки в більш звичному для нас вигляді з’явилися тільки в 16-му столітті. Це були зацукровані шматочки фруктів, які лікарі прописували хворим.
  • Улюблений десерт багатьох ласунів – шоколад – пережив різні часи. В епоху європейського Відродження його вважали лікарським засобом. А коли таке «лікування» не дало позитивних результатів, шоколаду почали приписувати бісівські властивості. Особливо не радили їсти його вагітним жінкам: лякали, що тоді у них народяться чорношкірі малята.

  • Скажи, яку начинку ти любиш, – і я скажу тобі, хто ти. За результатами дослідження німецьких вчених, невиправні романтики надають перевагу цукеркам з полуничним наповнювачем, творчі люди – з кокосом, скромні – з горіхом, а прагматики – з вишнею.

  • На початку 19-го сторіччя на світських прийомах в Росії процвітала крадіжка цукерок. Просто в ті часи кондитерських фабрик ще не існувало. Всі цукерки були ексклюзивом, який виготовлявся приватними кухарями. Іншої можливості поласувати цукеркою, як на світському прийомі, у любителів солодкого не було. Ось вони і запасалися цукерками, нишком складаючи їх в ридикюлі.

  • Найстаршими і найпопулярнішими цукерками в світі вважаються праліне. Їх почали випускати ще в 17-му столітті. Перша пробна порція була вручена французькому послу в Німеччині, який гідно оцінив ласощі. Німці і зараз є великими шанувальниками праліне і прекрасно його готують. Баварці дуже люблять цукерки з начинкою зі смаком пива, французи – з сиром. А ось фінські цукерки наважиться спробувати не кожен ласун. Адже вони бувають солоними, кислими і навіть можуть пахнути нафтою.
  • 1Першою цукеркою, яка побувала в космосі, є чупа-чупс. Коли російським космонавтам на навколоземній орбіті захотілося солодкого, їм вислали коробочку цих льодяників.

  • Швейцарія славиться не лише найдорожчими годинниками, але і найдорожчими цукерками. Ці солодощі не відрізняються якимось особливим смаком, але в їх фантиках, до речі, їстівних, містяться справжні золоті нитки. Коробочка таких цукерок коштує сто доларів. Хоча подібна дорожнеча – виняток. А ось в Бельгії цукерки дешевші ніж 20-30 євро за кілограм взагалі знайти важко. Адже більшість з них робляться не фабричним способом, а вручну.

  • Найважча цукерка в світі важила 3 тонни. Нью-йоркцям треба було добряче попрацювати, адже, окрім кондитерського, треба було опанувати ще й будівельне ремесло.

  • Найбільша коробка цукерок  (1,5 х 2,5 метри) вмістила 800 кіло шоколаду.
  • Банальне «з мене шоколадка», втілене в життя, – найкращий спосіб заслужити собі хороше ставлення людини. Як кажуть американські соціологи, той, хто часто пригощає цукерками «потрібних» колег, піднімається по службових сходах набагато швидше за своїх більш скупих конкурентів.



  • Цікаві факти про морозиво

Важко знайти людину, яка не любить морозиво. У кожного є свій улюблений смак
 цих ласощів. Пропонуємо 10 цікавих фактів про наш улюблений літній десерт.




1. Морозиво почали їсти 5 тисяч років тому. Легенда розповідає, що у Європу його

привіз Марко Поло.

2. В Америці перша реклама морозива, поряд з іншими солодощами, з’явилася в

Нью-Йоркській газеті у 1774 році.

3. Існують дивні смаки морозива: томатне, з часником, з картоплею, з цибулею,

з беконом, з оливковою олією.




4. Смажене морозиво - найпопулярніший десерт у Мексиці.

5. Найдорожче морозиво у світі коштує 1000 доларів.

Воно прикрашене тонкою золотою фольгою.





6. Вчені довели, що морозиво піднімає настрій.

7. П'ятеро зі 100 споживачів морозива пригощають ним свого домашнього улюбленця.

8. Найбільше у світі морозиво потрапило до Книги рекордів Гіннеса.

Його створили китайці у формі торта довжиною 5 метрів і шириною 3 метри.





9. Найпопулярніші смаки морозива: ванільне, шоколадне, фісташкове та полуничне.

Найпопулярніший соус для морозива - шоколадний.





10. Серед усіх днів тижня, найбільшу кількість морозива купують у неділю.



Джерело: bilshe.com





ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО МІСТО ЛЬВІВ


Результат пошуку зображень за запитом "фото львів"


1. Львів – сьоме за розміром місто України. Тут живе майже 740 тисяч мешканців.
2. Найвищий житловий будинок у Львові розташований на вул. Зубрівській, 32. Його висота 66 метрів. Він збудований у 2007 році.
3. У Львові є понад 100 діючих храмів, представлено два десятки конфесій.
4. Львів – єдине місто в Україні, де є пам’ятники Леопольду фон Захер-Мазоху і Пабло Пікассо.
5. Щороку у Львові проходить близько 100 культурних, музичних, релігійних, гастрономічних фестивалів.
6. Торік Львів відвідало близько 1,6 млн туристів. За перше півріччя 2014 року – 600 тисяч туристів.
7. Один іноземний турист залишає у місті в середньому €210, а кількість туристів, які щороку приїжджають до міста, зростає на 15-20%.
8. У новий парламент потрапляє 19 представників Львова.
9. Через війну на Сході України донецький ФК «Шахтар» тепер грає на стадіоні «Арена Львів».
10. Львівський концерн «Електрон» випустив власні трамвай і тролейбус. На черзі – електробус та дуобус.
11. Кожен п’ятий у Львові - студент. Зокрема, у місті налічується близько 170 тис. студентів. А також 26 університетів. Найбільшими є ЛНУ імені Івана Франка та НУ «Львівська Політехніка».
12. Аеропорт імені короля Данила Галицького - один з найбільших у Східній Європі. Розташований за 6 км від центру міста. У 2012 році відкрито новий термінал та продовжено злітно-посадкову смугу, яка дає змогу приймати великі літаки. Пропускна здатність аеропорту складає 2 тис. пасажирів на годину.
13. Гасло міста – «Львів відкритий для світу». Логотип складається зі стилізованих різнокольорових зображень дзвіниць центральних храмів міста та вежі міської ратуші (зліва — направо): дзвіниця Вірменського собору, вежа Корнякта, вежа міської Ратуші, вежа Латинської катедри, дзвіниця монастиря Бернардинів.
14. Найвища споруда у Львові – костел Ольги і Єлизавети, висота його вежі – 88 метрів. З цього літа на неї можна вільно підніматися та оглядати панораму міста.
15. У Львові зародилась найбільша книжкова подія року – Форум видавців. Цьогоріч йому виповниться 22 роки.
16. З кінця 90-х років Львів внесено у перелік світової спадщини ЮНЕСКО, у місті збереглось найбільше в Україні (понад 55%) пам’яток історії та архітектури – 2 500.
17. У Львові з’явився перший у світі Музей сала, де розміщено найбільше в світі серце із сала завтовшки 55 та заввишки 85 см. Ідея його створення належить львівським рестораторам. Цей музейний експонат у червні 2011 року отримав відзнаку Книги рекордів України – «Найбільше в світі серце з сала».
18. У Львові розвинений кластер ІТ. В галузі працює близько 11 тис. ІТшників. Їх число помітно зросло з початком подій на Сході України.
19. Львівські ІТшники розробили додаток Skype для мобільного телефона.
20. У Львові створюють програмне забезпечення для багатьох голлівудських фільмів: наприклад, спецефекти для «Спайдермена», «Гаррі Поттера», «Халка» та інших фільмів зробили тут.
21. Хоча каву у Львові п’ють дуже давно, пам’ятник людині, що завезла її у XVII столітті до Європи та України, з’явився у місті зовсім недавно. Вшанували Юрія Кульчицького статуєю з бронзи, яку в жовтні 2013 року встановили у сквері навпроти лялькового театру.
22. Восени 2014 року у Львові на площі Коліївщини встановили велогенератор: крутячи педалі, можна заряджати смартфони та інші гаджети. До речі, сама площа Коліївщини вважається найменшою міською площею в Україні.
23. У Львові є будинок-кросворд та будинок з гігантським портретом Шевченка.
24. На V міському Святі пампуха 2010 року у Львові встановили світовий рекорд, виклавши малюнок із більш ніж 7040 пампушків 4 на 10 метрів. Ця подія тепер відома на весь світ – інформацію про неї розмістили на офіційному сайті Книги рекордів Гіннесса.
25. Львів – найбільш дощове місто країни. Місцеві мешканці жартують, що дощ у Львові йде з 1256 року (дата першої письмової згадки про Львів).
26. На кінець 2014 року середня зарплата у Львові – трошки вища за 2 700 грн.
27. Влітку 2013 року у Львові встановили вуличне піаніно, на якому могли грати всі охочі. Згодом, під час Євромайдану, цей музичний інструмент возили в Київ і грали на ньому для військових.
28. У Львові можна відвідати аж 60 музеїв. Серед них - музей всесвітньо відомого скульптора Йогана Пінзеля, чиї роботи зі Львова 2013 року возили на виставку в Лувр.
29. Вулиця з кількома назвами: станом на 2013 рік вулиця Архівна мала назви на честь Берґмана, Фелліні, Трюффо, Іллєнка, Параджанова і Тарковського.
30. У Львові існує поняття «львівської ґвари» – специфічної мови, якою користуються львів’яни. Втім, деякі львовознавці вважають, що це лише міф для туристів.
31. Львів американізований. У місті є кілька вулиць, назви яких не пов’язані з історією міста чи України: вулиця Джона Леннона, Вашинґтона, Лінкольна…
32. За аналогією з європейськими містами Львів підсвічує свої визначні будівлі: ввечері можна помилуватися підсвіченими храмами – костелом єзуїтів, Бернардинським собором, костелом Ольги і Єлизавети, управлінням залізниці, обласною державною адміністрацією тощо.
33. Львів – місто, де народився найвідоміший рок-гурт України – «Океан Ельзи». А ще зі Львовом пов’язані Руслана, Скрябін, гурт «Брати Гадюкіни» тощо.



Результат пошуку зображень за запитом "фото львів"


Цікаве про писанки

Немає коментарів:

Дописати коментар